среда, 17. април 2013.

Akupresura: Izlečite glavobolju pritiskom prsta

Akupresura

Autor: dr Aleksandar Marković
www.stetoskop.ino




Akupresura je vrsta medicine koja potiče iz Azije i bazira se na japanskoj i kineskoj tradicionalnoj medicini. Legenda stara 5000 godina govori o jednom kineskom generalu koji je patio od oštrog bola koji se kretao od donjeg dela leđa do butine. Tokom jedne bitke, strela ga je pogodila u ahilovu tetivu i prvi bol je nestao.



Akupresura je drevna kineska tehnika koja se sastoji u presuri – pritiska prsta na tzv. aku – tačke. Ravnoteža životne energije unutar tela smatra se osnovom zdravlja, ne samo telesnog nego i psiho – emocionalnog. U našem telu postoji 14 glavnih energetskih tokova ili meridijana koji su povezani sa različitim organima i psiho-emocionalnim izražajima. Na svakom meridijanu nalaze se mnoge akupresurne ili akupunkturne tačke, čijim povezivanjem dobijamo meridijane. To su tačke ulaska i izlaska energije.

Tačke za akupresuru poređane su duž 14 meridijana koji ne odgovaraju ni jednom fiziološkom procesu ili anatomskoj strukturi tela. Tako, može se pritisnuti samo jedna tačka da bi se ublažio određeni simptom ili tegoba, ili niz tačaka određenim redosledom kako bi se poboljšalo opšte stanje organizma. Na svakom meridijanu se nalaze akupresurne tačke koje su povezane sa jednim ili više vitalnih organa. Stimulišući ih masažom, grejanjem ili iglama, možete povratiti unutrašnju ravnotežu i ublažiti tegobe. Akupresura koristi iste tačke kao i akupunktura, ali u ovoj tehnici tačke se tretiraju pritiskom prsta ili šake, dok se u akupunkturi tačke stimulišu ubadanjem iglica.

Pored toga što olakšava bol, akupresura izvanredno pomaže i u ponovnom uspostavljanju ravnoteže tela, uklanjajući napetost i stres koji mu onemogućava normalno funkcionisanje i negativno deluje na imunitet. Ona omogućava telu da se prilagodi promenama u sredini u kojoj egzistira, pruža otpor bolesti. Upotrebljava se pri najrazličitijim tegobama, kao što su stres, glavobolje, bolovi u ramenom predelu i vratu, bolovi, alergije, menstruacijski bolovi, umor, nesanica, digestivne smetnje, mučnina i bolovi u leđima.

Neke osobe efekat akupresure osete već nakon jednog ili dva tretmana. Nekima je potrebno malo više da bi im telo reagovalo i da se osete pozitivni pomaci u duševnom, fizičkom i emocionalnom stanju.

Rizici akupresure su minimalni, pod slovom da se poštuju sve mere opreza. Postoje određene tačke koje se ne smeju pritiskati tokom trudnoće, niti se pritiskaju otvorene rane, proširene vene, tumori, upaljena ili inficirana koža, mesta nedavnog operacionog zahvata ili predeli u kojima se sumnja na prelom kosti.


Kako djeluje akupresura

Kao što krvne žile raznose krv do svih organa i na taj način fizički hrane naše tijelo, meridijani tijelom raznose ki, opskrbljujući organe potrebnom životnom energijom.
Akupresurne točke mjesta su na kojima dolazi do neravnoteže protoka energije ki duž meridijana – tretirajući ih pritiskom prsta, tu energiju možemo balansirati i omogućiti da ponovno poteče.
Istraživanja su pokazala da pritiskanje akupresurnih točaka ima i fiziološki učinak – ono potiče lučenje endorfina, neurotransmitera koji ublažuje bol. Smanjenjem bola, pritisak na akupresurne točke tako opušta i mišiće te poboljšava dotok krvi i kisika u određene dijelove tijela. Potiče se proces samoliječenja.
Ženske tegobe

No u kojoj mjeri akupresura može pomoći ženama s njihovim tipičnim tegobama? Prema riječima terapeutkinje Tatjane Rutonić, autorice priručnika "Akupresura, vodič za samopomoć", mnogo. Na neki način ženski je organizam osjetljiviji od muškoga zbog toga što žene svakog mjeseca tijekom menstruacije gube dio svoje nutritivne baze, odnosno krvi. „Mi i ne možemo biti jače fizički“, kaže Tatjana. „Zbog krvarenja gubimo fizički snagu.“ Ujedno smo i emotivno osjetljivije, dodala je, što nas čini još podložnijima nekim vrstama oboljenja.
Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, naime, svaki je organ u tijelu povezan s određenim emocionalnim stanjem, a negativne emocije poput tuge, tjeskobe ili straha mogu uzrokovati fizičke tegobe. „Dok su muškarci više logični i lakše kreću dalje (prema tradicionalnoj kineskoj medicini u njima prevladava energija koja je više jang), žene češće vuku emocionalne probleme iz prošlosti (više su jin). Nikad kraja toj boli još iz mladosti. Nikako da to otkvačimo.“
Zašto su žene tako emotivne?

U prvom redu zbog hormonalnog sustava, objašnjava Tatjana. „Naš hormonalni sustav drukčiji je od muškoga. Recimo, ja rijetko imam PMS, ali kad ga imam, mislim – Bože, pa to je katastrofa. Sve je bez veze, sve je protiv mene, to stvarno nema veze sa zdravom pameću. A kad prođe tih nekoliko dana, mislim – pa jesam li normalna, to nisam bila ja! To su nevjerojatne stvari, muškarci nemaju te velike hormonalne uspone i padove. Zbog svega toga za žene je posebno važno da osluškuju svoje tijelo te da ne čekaju da se razviju kronični zdravstveni problemi prije nego što se počnu brinuti o zdravlju. U samom početku nastanka neravnoteže u organizmu, pri pojavi blažih simptoma poput glavobolja ili nesanice, kaže Tatjana, probleme je lako riješiti i akupresura može puno pomoći.


Dovoljna su dva-tri minuta pritiskanja prstima (za akutne probleme potrebno je ponoviti tri-četiri puta dnevno). Tako se, bez invazivnih tehnika, ponovo uspostavlja energetska ravnoteža, harmonija između tela i uma. Pritisak prstima treba da bude čvrst, i po pravilu bolan. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, masažu radite u pravcu kazaljke na satu ako u tački koju masiramo nedostaje energija, a u suprotnom pravcu ako je obrnut slučaj. Međutim, za masažu tipa „uradi sam“ dovoljno je da prst lagano pokrećete zdesna nalevo.


Akupresura je zabranjena u trudnoći, zatim, ukoliko neko ima bakterijsku ili virusnu upalu ili bilo koju vrstu upale regiona koji se tretira, kao i u slučaju groznice.

Video:



Kako da rešite neki od najčešćih zdravstvenih problema pomoću akupresure objašnjava doktor Predrag Mugoša, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, akupresurolog i sportski lekar.


Umorne oči


Pritiskajte određene tačke na licu
1. U Kini se smatra da stimulacijom ovih tačaka možemo sprečiti kratkovidost. U toj zemlji deca uče ove pokrete još u osnovnoj školi. Tradicionalan naziv za ove tačke je „bistar pogled“. Akupresura ovih tačaka pomaže da održimo zdravlje očiju. Da biste tačno odredili tačke koje ćete pritiskati, stanite ispred ogledala i gledajte pravo ispred sebe: tačke se nalaze iznad i ispod oka, u liniji sa zenicom.
2. Da bi se odagnale tegobe sa očima, možete pritiskati i spoljni deo. Ako se bol u očima javlja zajedno sa glavoboljom u predelu slepoočnica, pritiskajte obod slepoočnica držeći usta otvorena.
3. Luk iznad obrva podseća na ribu koja iskače iz vode. Na kineskom se najviša tačka u obrvama zove „leđa ribe“. Ako imate upalu oka, kao što je konjunktivitis, pritiskajte tu tačku.


Mučninai bol u grlu


Tačke su na ruci
1. Akupresura ove tačke na pulsu, blagim kružnim pokretima, otklanja mučninu. Oslobađa grudni koš i propušta energiju do stomaka: dok mučnina i nagon ka povraćanju preokreću prirodni tok energije iz stomaka (koji „guraju“ hranu ka gore), stimulacija uspostavlja prirodni tok probave. Ovu tačku pritiskajte i ukoliko ste pojeli nešto teško.
2. Pritiskanje „male barice“ (tačka na malom prstu) olakšava probleme sa grlom i kašalj. Tačka koju treba masirati je sićušna i tačno određena. Nalazi se na spoljnom uglu nokta malog prsta. Ova tačka se masira i ukoliko dojite, jer ćete imati više mleka.


Ukočenost u ramenima i vratu


Masirajte rameni deo
1. Pazite da tačno odredite tačke za akupresuru. U tome vam mogu pomoći i tradicionalni kineski nazivi koji ukazuju na tačnu poziciju tačke na koju treba delovati. Prva (a) je „rameni mišić“, a smeštena je na najmesnatijem delu početka ruke. Druga (b) je „ramena pukotina“. Jasno ćete je osetiti kada podignete ruku jer se upravo u ovoj tački formira malo udubljenje. Treća (c) je „rameni ugao“.
2. Zone koje se tretiraju prilično su široke, da biste bili sigurno da pritiskate pravu tačku, možete, umesto jednog, koristiti tri prsta. Ukoliko je potrebno, ponovite tretman i na drugom ramenu.


Umorni ste, a muči vas nesanica


Tačke su ispod vrata
1. Umor i bolovi u gornjem delu tela? Ili patite od glavobolje? Tačka koju treba stimulisati nalazi se tačno na sredini ramena, na takozvanom velikom pršljenu (osetićete je ako bradu priljubite ka grudnom delu). Reč je o vrlo važnoj energetskoj tački. Jer, ona se nalazi na jednom od dva meridijana koji nisu simetrični (s leve i desne strane tela), već se nalaze na vertikalnoj osi koja seče figuru. Tačnije, nalazi se na meridijanu koji ide od donjeg dela leđa do glave, kroz koji prolazi energija „jang“.
2. Ako osećate nervozu i napetost bez nekog očiglednog razloga, ili patite od nesanice, a ne želite da uzimate sredstva za smirenje, masirajte dve simetrične tačke u dnu vrata („rameni zdenac“). Brzo će vam se povratiti smirenost i spavaćete kao beba.
Za ozbiljnije tegobe obavezno potražite pomoć lekara - akupresurologa.

0 коментара:

Постави коментар

Blogger Templates